dHired
Українська

Data Researcher

Опубліковано 08 липня 2021
EdenLab

Продуктова компанія з офісами в Kyiv, Ukraine.

Відгукнутися на вакансію

Досвід:
1-3 роки
Формат:
Повний день
Віддалена
Напрямки:
Data Engineering
Data Science & AI

Чим Ви будете займатись Обов'язки

Research contact information for sales leads
Work with various online tools and databases to enrich leads
Record all lead details in the database
Reporting, creating dashboards

Що ви маєте вміти
Обов'язково

Strong research skills, you know how to find required information pretty quickly and know how to organize it the right way
Details oriented
Ability to perform repetitive research tasks
Excel - advanced level
Strong analytical skills, experience with creating dashboards
Intermediate or higher level of English
Proactive attitude and high self-organization
Will be an advantage
Experience with lead generation tools for social networks and email outbound campaigns
Interest and relevant industry knowledge in healthcare domain
Experience with HubSpot or other CRM systems
Experience with such platforms as LinkedIn, CrunchBase, LinkedIn’s Sales Navigator

Що ви отримаєте Пропонуємо

Competitive salary
Personal and professional growth
Comfortable office at the center of Kiev (fully remote working environment during quarantine and if you want full remote after quarantine)
Free online corporate English courses in Zoom
Paid sick days-off

Рекомендовані курси за напрямком Data Engineering і Data Science & AI
Онлайн Курс Онлайн Курс Старт 24/7 Старт 24/7 Безкоштовно Безкоштовно