dHired
Українська

Data Science engineer

Опубліковано 17 серпня 2021
DressX

Продуктова компанія з офісами в Kyiv, Ukraine.

Відгукнутися на вакансію

Досвід:
1-3 роки
Формат:
Повний день
Віддалена
Напрямки:
Data Engineering
Deep Learning
Data Science & AI

Чим Ви будете займатись Обов'язки
  • Solutions research and development
  • Solve difficult and non-routine image/signal processing problems while prototyping and building machine learning tools and pipelines
  • Developing and supporting API

Що ви маєте вміти
Обов'язково
  • Fluency in at least one programming language (C/C++, Python, Julia)
  • Strong programming skills utilizing Scikit-learn, OpenCV, Keras and/or Tensorflow libraries, PyTorch framework
  • OOP experience
  • Experience in image processing, including traditional statistical methods and feature extraction approaches
  • Familiarity with a broad set of supervised and unsupervised ML-based solutions to image or signal processing
  • Strong analytical, creative problem-solving skills, and experience with fast prototyping of a minimum viable product
  • Experience in implementing real-time machine learning and computer vision algorithms in large scale environments

Що ви отримаєте Пропонуємо
  • Flexible working hours with remote work
  • Opportunities for professional development and personal growth;
  • Competitive salary, reasonable and fair working conditions
  • Team of strong IT professionals working in a vibrant product environment

Рекомендовані курси за напрямком Data Engineering, Deep Learning і Data Science & AI
Онлайн Курс Онлайн Курс Старт 24/7 Старт 24/7 Безкоштовно Безкоштовно