dHired
Українська

Data scientist

Опубліковано 05 серпня 2021
HS-Soft Switzerland llc

Продуктова компанія з офісами в Kyiv, Ukraine.

Відгукнутися на вакансію

Досвід:
Не вимагається
Формат:
Повний день
Віддалена
Напрямки:
Data Engineering
Deep Learning
Data Science & AI

Чим Ви будете займатись Обов'язки

You will be working on full-cycle data science projects.
Your tasks will include data preparation, developing ML models and deploying them to production;
Data Analysis and Preparation
Development of Machine Learning solutions.

Що ви маєте вміти
Обов'язково

Deep knowledge of linear algebra, calculus, statistics, probability theory
Strong knowledge of Python, OOP
Knowledge and experience with algorithms and data structures
Experience with Machine Learning libraries (NumPy, SciPy, Pandas, ScikitLearn ,etc)
Experience with SQL/NoSQL
Intermediate+ English

Буде плюсом

Experience with sales and time series analysis
Experience with at least one of Deep Learning frameworks (PyTorch, Tensorflow)
Knowledge of modern Neural Networks architectures (RNNs, CNNs, Transformers, etc)
Experience with Cloud Computing Platforms (AWS, GCP, Azure)
Docker practical experience or DevOps/MLOps
Participation in Kaggle competitions

Рекомендовані курси за напрямком Data Engineering, Deep Learning і Data Science & AI
Онлайн Курс Онлайн Курс Старт 24/7 Старт 24/7 Безкоштовно Безкоштовно