dHired
Українська

Middle Data Scientist

Опубліковано 09 серпня 2021
dataforest

Аутсорс компанія з офісами в Kyiv, Ukraine.

Відгукнутися на вакансію

Досвід:
1-3 роки
Формат:
Повний день
Віддалена
Напрямки:
Data Engineering
Deep Learning
Data Science & AI

Чим Ви будете займатись Обов'язки
  • Create forecasting, recommendation, classification models.
  • Perform text processing, classification, clusterization.
  • Perform data analysis;
  • Create ETL pipelines;
  • Different data processing algorithm;

Що ви маєте вміти
Обов'язково
  • 3+ years of experience with Python;
  • 2+ years of experience with NLP, Forecasting, Machine learning;
  • Experience NLTK, spaCy;
  • Experience with SQL and NoSQL based databases;
  • Experience with Elasticsearch;
  • Strong experience in statistics;
  • Strong critical reasoning;

Що ви отримаєте Пропонуємо
  • Interesting projects with clients all over the world ;
  • Salary fixed in USD;
  • Flexible work schedule ;

Рекомендовані курси за напрямком Data Engineering, Deep Learning і Data Science & AI
Онлайн Курс Онлайн Курс Старт 24/7 Старт 24/7 Безкоштовно Безкоштовно