dHired
Українська

Senior Machine Learning Engineer

Опубліковано 13 липня 2021
Luxoft

Аутсорс компанія з офісами в Kyiv, Ukraine.

Відгукнутися на вакансію

Досвід:
3-5 років
Формат:
Повний день
Віддалена
Напрямки:
Data Engineering
Deep Learning
Data Science & AI

Чим Ви будете займатись Обов'язки
  • Work on software design with team of data science and machine learning specialists
  • Support data scientists in deploying new models, monitoring performance and debugging issues
  • Optimize, measure and improve performances (latency, accuracy, drifts, etc.) of data science models in production , based off Tensorflow/MLeap (deep learning/neural network architecture) and other methodologies within Python and Scala ML ecosystem
  • Perform data engineering (ETL, pipeline orchestration, monitoring) on big data (Spark 2.x/3x), on large data sets specifically for data science
  • Transform ML model prototype into scalable, serve-able models for use in APIs and apps
  • Build and enforce operational excellence - monitoring, alerting, dashboards, resiliency, back up, auto remediation on failures, CI/CD
  • Drive AWS, Qubole and Databricks cost and performance optimization, alongside platform system engineers

Що ви маєте вміти
Обов'язково
  • Python, Scala, Apache Spark
  • SQL/NoSQL databases, ETL, big data
  • Knowledgeable in statistics
  • Experience with setting up CI/CD pipelines for ML and DS needs
  • Expertise in OOP, software design and best practices
Буде плюсом
  • AWS, Qubole, Databricks, Tensorflow/MLeap
  • Experience with learning-to-rank systems, deep learning, natural language processing, image processing
    Languages:
    English: B2 Upper Intermediate

Рекомендовані курси за напрямком Data Engineering, Deep Learning і Data Science & AI
Онлайн Курс Онлайн Курс Старт 24/7 Старт 24/7 Безкоштовно Безкоштовно